تبلیغات
مرکزمهندسی پزشکی شیراز - دستگاه دیالیز
آشنایی با ما
با سلام ( خوش آمدید )

این سایت در جهت معرفی علوم نوین بین رشته ای از جمله مهندسی پزشکی ، مهندسی هسته ای و پرتو پزشکی ، مهندسی برق و الکترونیک و رباتیک و کاربردهای آن در جهت کمک به مهندسان ، پزشکان ، دانشجویان عزیز و سایر علاقمندان در سرتاسر کشور عزیزمان به ویژه همه دانشجویان دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1391 شروع به فعالیت کرد. همچنین این وبسایت با همکاری مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جهت ارتقا سطح علمی و دست یابی راحت دوستان به مقالات علمی مهندسی پزشکی و همچنین مکانی برای تبادل نظرات و پیشنهادات دانشجویان در سراسر کشور فعالیت میکند. بدیهی است که مطالب و نظرات ارزشمند شما عزیزان ما را در این امر یاری خواهد کرد.

تدریس خصوصی کلیه دروس مهندسی برق و مهندسی پزشکی و انجام پروژه های پژوهشی و دانشجویی

shirazbme@sums.ac.ir
shiraz.bme@gmail.com

باتشکر مدیریت سایت (کارشناس ارشد مهندسی پزشکی-بیوالکتریک دانشگاه شیراز)
موضوعات
برگه ها
جستجو در وبلاگ
نویسنده :عطیه یعقوبی
تاریخ: جمعه 24 خرداد 1392 06:22 ب.ظ

دستگاه دیالیز:

—        دستگاهی است كه عمل جداسازی مواد سمی مانند اوره و آمونیاك از خون را انجام می دهد.از این دستگاه بعنوان جانشینی برای كلیه در صورت نارسایی یا از كار افتادن آنها استفاده می شود

 

 

دیالیز صفاقی

دیالیز صفاقی از غشائی که درون بدن قرار دارد ( غشاء پریتونیال یا صفاقی) به عنوان فیلتری برای پاکسازی و خارج کردن مواد زائد و مایعات اضافی از بدن و بازگرداندن سطح الکترولیت به حالت نرمال، استفاده می کند. در این نوع دیالیز، برخلاف همودیالیز، برای درمان نیازی به مراجعه به مراکز دیالیز نیست. در عوض، پس از آموزش داده شدن در مراکز دیالیز، خود بیمار می تواند در خانه و طبق برنامه ی زمانی خود، درمان را انجام دهد. دیالیز صفاقی گاهی می تواند در طول شب، هنگامی که بیمار خواب است، انجام شود.

 

 

همودیالیز

 

 همودیالیز عبارت است از تصفیه و دفع سموم از خون, توسط یك محلول و ازمیان غشاء نیمه تراوا(فیلتر همودیالیز). منافذ این غشاء به انداره‌ای هستند كه الكترولیت‌ها, اوره, كراتینین, قند و بعضی ازمواد دیگر بنا از اصل انتشار از آن بگذرند.

عمل دیالیز برایكسانی كه كلیه خود را ازدست داده اند, معمولا هفته ای دو الی سه بار و هر دفعه سه الی شش ساعت انجام می شود.دستگاه دیالیز معمولا حدود 120 لیتر خون رادر هفته تصفیه می كند, در حالیكه برای كلیه طبیعی این مقدار حدود 1200 لیتر خون در هفته می‌باشد. به خاطر طبیعت تناوبی و راندمان پایین كلیه مصنوعی سطح اوره در خون متغیر و معمولا بالاست.

 

دیالیز بر سه اصل استوار است

 

پدیده انتشار (Diffusion)و اسمز(Osmosis) و اولترافیلتراسیون (UltraFiltrasion).

انتشار یعنی حركت ذرات از یك ناحیه با غلظت زیاد به ناحیه‌ای با غلظت كمتر. در بدن انتشار معمولا از طریق یك غشاء نیمه تراوا انجام می شود. انتشار باعث حركت اوره, كراتینین و اسید اوریك از خون بیماران بهداخل محلول دیالیز می شودهمین اصل در مورد حركت یونهای پتاسیم نیز صادق است.

گرچه غلظت گلبول قرمز و پروتئین درخون بالاست اما این مولكول ها به قدری بزرگ هستند كه ازمیان سوراخ‌های غشاء عبور نمی كنند , بنابراین از خون خارج نمی شوند.

پدیده اسمز یعنی حركت آب از یك غشاء نیمه تراوا از ناحیه با غلظت پایین به ناحیه‌ای با غلظت بالاتر. اسمز مسوول برداشت مایع اضافی از بدن بیمار می باشد.

اولترافیلتراسیون یعنی حركت مایع ازمیان یك  غشاء نیمه تراوادر نتیجه یك اختلاف فشار مصنوعی.اولترافیلتراسیون در برداشت مایع مؤثرتر از اسمز عمل می كندو در همودیالیز به همین منظور به كارمی‌رود.

  

دستگاه همودیالیز:

دستگاهی استكهازیك سو خون بیمار را  به درون فیلتر هدایت و سپس از آنجا به بدن بیمار باز می گردد و از سوی دیگر محلول دیالیز رابا شرایط مناسب تهیه و به سمت دیگر فیلتر هدایت می نماید و بدین صورت امكان تبادل آب و یونها را بین دو سمت فیلتر برقرار می سازد. بر این اساس دستگاه دیالیز را می‌توان به دو بخش عمدهتقسیم بندی كرد:

   1. سیستم تهیه و انتقال محلول دیالیز

   2.سیستم انتقال خون

هر كدام از این سیستمها شامل یك سری اجزاء و مسیرهای هیدرولیكی و نیز اجزاء كنترل كننده و نمایشگر می باشند

صافی دیالیز


 صافی دیالیز یا دیالیزور یك محفظه استوانه‌ای می‌باشد كه عمل اصلی دیالیز در این قسمت انجام می‌شود و دارای 4 سوراخ می‌باشد. دو سوراخ با بخش خون در ارتباط می‌باشد كه خود از یكی از این سوراخ‌ها وارد صافی دیالیز شده و از دیگری خارج می‌شود و دو سوراخ دیگر برای ورود و خروج مایع دیالیز تعبیه شده است. یك غشاء نیمه تراوا این دو بخش را از یكدیگر جدا می‌كند. سه نوع صافی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تصفیه آب

آب مصرفی كه جهت رقیق كردن مایع دیالیز مصرف می‌شود بایستی دارای شرایط مخصوص بخود بود و میزان سختی و مواد موجود در آن با نسبت‌های مشخص باشد. معمولا وجود مواد اضافی در آب مصرفی باعث عوارض جنبی و نهایتا مرگ بیمار می‌شود. لذا برای آماده نمودن آب مصرفی دیالیز ازدستگاههای مختلف سخت گیر با فیلترهای توصیه شده نسبت به تركیبات شیمیایی آب و در انتها از دستگاه سخت‌گیری   RO(REVERSE OSMOSES) استفاده می گردد. تركیبات شیمیایی آب و اثر جانبی مواد موجود در آن روی بیماران دیالیزی و مشخصات آب مصرفی دیالیز را در بخشهای بعدی به طور كامل بررسی می‌نماییم.

 شیمیایی آب و اثر جانبی مواد موجود در آن روی بیماران دیالیزی و مشخصات آب مصرفی دیالیز را در بخشهای بعدی به طور كامل بررسی می‌نماییم.

 

 

—        از سوی دیگر استاندارد ویژه (1998)16-2 , 601 IEC وجود كنترلها و حفاظتهای زیر را در دستگاه الزامی دانسته است:

—        1-تشخیص دهنده حباب هوا كه عمدتا بر اساس امواج اولتراسونیك كارمی‌كند.

—              2- تشخیص دهنده نشت خون كه ممكن است در اثر پارگی فیلتر همودیالیز به وقوع             بپیونددومعمولا از فرستنده و گیرنده‌های نوری استفاده می‌شود.

—              3- سیستم حفاظتی فشار وریدی و فشار شریانی كه مواردی همچون پارگی مسیر خارج رگی یا انسداد آن در اثر مثلا انعقاد خون یا رها شدن سوزن اتصال بیمار را می بایست تشخیص دهد.

—              4-كنترل كننده دمای محلول دیالیز

—              5- كنترل كننده غلظت محلول دیالیز كه عموما بر اساس سنسور هدایت الكتریكی انجام می شود.

—              6- كنترل كننده میزان آبگیری.

—              7- سنسور تشخیص دهنده قطع آب.

عوارض و مشكلات در حین دیالیز

—        ) افت فشار خون در شروع دیالیز و در حین دیالیز

—        - افت فشار خون در شروع دیالیز در بیمارانی كه حجم خون كمی دارند اتفاق می‌افتد. این مورد به دلیل اشكال حجم بود و زمانی پیش می‌آید كه صافی از خون بیمار پر می‌شود و در موقع استفاده از صافی‌های با حجم كم به مراتب نادرتر از صافی‌های بزرگتر می‌باشد. این نوع افت فشار خون بندرت جدی و خطرناك است و معمولا مدت زیادی طول نمی‌كشد و به تزریق مقدار كمی سرم نمكی یا آلبومین پاسخ می‌دهد

—        ) افزایش فشار خون

—        گروه كمی از بیماران درحین دیالیز دچار افزایش تدریجی فشار خون می‌شوند. افزایش فشار خون به دلیل زیاد شدن بازده قلبی پس از رفع Over Load مایع می‌باشد درسایر موارد ممكن است بنا به دلایل هورمونی یا عكس‌العملی افزایش در مقاومت عروق محیطی اتفاق بیفتد.

—         

—        3) همولیز خون

—        همولیز به معنی شكسته شدن گلبولهای خون می‌باشد در این حالت خون (خون موجود در مسیر انتقال خون در دستگاه) بسیار رقیق و به رنگ آلبالویی دیده می‌شود. همولیز زمانی اتفاق می‌افتد كه خون بیماردر تماس با محلولهای هیپوتونیك یا مواد ضد عفونی كننده مانند فرمالین قرار گیرد. (البته سیستمهای كنترلی قادرند در صورت هیپوتونیك بودن محلول و مورد استفاده آلارم بزنند, گرچه آنها نیز مصون از خطا نمی‌باشند) اگر ماده ضد عفونی درماشین باقی بماند امكان ایجاد همولیز وجود دارد. همولیز همچنین ممكن است در نتیجه مخلوط شدن نامناسبمحلول دیالیز و نقص كنترل كننده درجه حرارت پیش آید. خونی كه در معرض درجه حرارت بیش از 37 درجه سانتیگراد قرار بگیرد می‌تواند لیز شود.

—         

—        ) آمبولی هوا

—        آمبولی هوا زمانی اتفاق می‌افتد كه هوا یا مقدار زیادی حبابچه‌های هوا وارد سیستم عروقی بیمار گردد.زمانی كه مسیرهای شریانی و یا وریدی خوب متصل نشده باشد یا كیسه‌های تزریق خون یا سرم نمكی خالی شود, آمبولی هوا دیده می‌شود كه خلاء ایجاد شده سبب تولید حبابچه هوامی‌گردد.

—         

—        5) خونریزی

—        در اثر مصرف آنتی كواگولانتا(هپارین) ونشت صافی دیالیز همیشه خطر خونریزی وجود دارد و بیماران اورمیك مستعد خونریزی هستند.

—        كرامپ عضلانی

—        كرامپ عضلانی در نتیجه اولترافیلتراسیون می‌باشد و علت آن جابجایی مایعات یا تغییرات فشار اسمزی است. اگر چه تغییرات PH نیز ممكن است دراین میان نقشی داشته باشد

  منبع:www.medicaleng.ir
تازه ترین مطالب
لینکدونی
ابزارک ها
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*- *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*

.

*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* PRchecker.info -----------

  • به کدام مطالب حوزه مهندسی و پزشکی بیشتر علاقمندید؟