تبلیغات
مرکزمهندسی پزشکی شیراز - دستگاه C_ARM
آشنایی با ما
با سلام ( خوش آمدید )

این سایت در جهت معرفی علوم نوین بین رشته ای از جمله مهندسی پزشکی ، مهندسی هسته ای و پرتو پزشکی ، مهندسی برق و الکترونیک و رباتیک و کاربردهای آن در جهت کمک به مهندسان ، پزشکان ، دانشجویان عزیز و سایر علاقمندان در سرتاسر کشور عزیزمان به ویژه همه دانشجویان دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1391 شروع به فعالیت کرد. همچنین این وبسایت با همکاری مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جهت ارتقا سطح علمی و دست یابی راحت دوستان به مقالات علمی مهندسی پزشکی و همچنین مکانی برای تبادل نظرات و پیشنهادات دانشجویان در سراسر کشور فعالیت میکند. بدیهی است که مطالب و نظرات ارزشمند شما عزیزان ما را در این امر یاری خواهد کرد.

تدریس خصوصی کلیه دروس مهندسی برق و مهندسی پزشکی و انجام پروژه های پژوهشی و دانشجویی

shirazbme@sums.ac.ir
shiraz.bme@gmail.com

باتشکر مدیریت سایت (کارشناس ارشد مهندسی پزشکی-بیوالکتریک دانشگاه شیراز)
موضوعات
برگه ها
جستجو در وبلاگ
نویسنده :عطیه یعقوبی
تاریخ: پنجشنبه 16 خرداد 1392 11:36 ب.ظ


تیوب مولد اشعه x  به طور معمول، شامل یك كاتد ( رشته تنگستن مارپیچی ) و یك آند         ( هدف تنگستن ) در یك اینسرت شیشه ای می باشد. رشته مذكور، پس از گرم شدن، الكترون ها را پرتاب می كند. ولتاژ بالای بین رشته و هدف، موجب سرعت گرفتن این الكترون ها به سمت آند برخورد با تارگت و ایجاد اشعه x می شود.

         

—        در مجموع هر چه توان ورودی بیشتر باشد. اشعه x قویتر و پر انرژی تری ایجاد می شود. میزان شدت جریان به كار رفته (mA). تعداد الكترونها و بنابراین، حجم پرتوهای x ایجاد شده را تحت تاثیر قرار می دهد در حالی كه كیلو ولتاژ به كار رفته (kV) بر انرژی آن و در نتیجه قدرت نفوذ آن تاثیر می گذارد. فیلترها، كه معمولا از آلومینیوم تشكیل شده اند، در مسیر پرتو x قرار می گیرند تا پرتوهای اشعه x با قدرت نفوذ كمتری ( نرم ) را جذب نمایند پرتوهای اشعه x با قدرت نفوذ بیشتر ( سخت ) از فیلتر عبور می كنند و سپس، كلیماتور آنها را به صورت موازی در می آورد.

 

کاربرهای دستگاهC_ARM

—        یونیت های R/F سیار، امكان تصویربرداری رادیوگرافیك و فلوئورسكوپیك در اعمال جراحی، ارتوپدی، مراقبت حیاتی، و مراقبت اورژانس راو فراهم می سازند این یونیت ها به منظور تصویر برداری از بیماران برروی تخت های رادیولوسنت، در مواقعی كه انتقال بیمار به بخش رادیولوژی مقدور نیست مورد استفاده قرار می گیرند.

—        ویژگیهای فلوئورسكوپیك، امكان تصویربرداری زنده را فراهم می سازند كه تشخیص سریع و به حداقل رساندن زمان بیهوشی حین عمل را امكانپذیر می نمایند. 

—        یونیت های R/F  سیار، در كاربردهای جراحی عمومی. قلب و نورولوژیك، از قبیل ترمیم آنوریسم، كاشت ضربان ساز،‌ جا انداختن شكستگی، موقعیت جسم خارجی و براكی تراپی، مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارها امكان انجام برخی بررسی های خاص نظیر تشخیص اختلالات بلع در بیمارانی كه نمی توانند به راحتی بر روی تخت فلوئورسكوپیك بنشینند یا بر روی چهار پایه بایستند را فراهم می سازد.اصول عملکردی دستگاه

—        دستگاه دارای بازوی C شكل سیار، شامل دو یونیت مجهز به چرخ، یكی به منظور حمایت از بازوی C شكل و كنترل كنسول و دیگری جهت حمایت از نمایشگرهای تصویر و ابزارهای پردازش و ثبت تصویر، می باشد.

—        بازوی C شكل، شامل یك بازوی خمیده دارای تیوب مولد اشعه x است كه بر روی یك انتهای آن سوار می شود و تقویت كننده تصویر نیز در انتهای دیگر آن قرار می گیرد .

—        این بازو به نحوی طراحی شده است كه امكان انجام حركات خطی و چرخشی به منظور قرار گرفتن در بهترین وضعیت نسبت به بیمار را فراهم می سازد.

—        كنسول كنترل موجود بر روی بازی C شكل، محل استقرار ژنراتور اشعه x است. اپراتور می تواند از طریق این كنسول، تمامی پارامترهای تكنیكی ژنراتور را كه شدت و انرژی اشعهx را تعیین می كنند و بنابراین، شرایط اكسپوز و كیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار می دهند، كنترل نماید تنظیم mA در ژنراتور، شدت اشعهx را كنترل می كند: mA بیشتر، میزان خروج الكترون و بنابراین شدت اشعهx را افزایش می دهد.

 

 
تازه ترین مطالب
لینکدونی
ابزارک ها
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*- *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*

.

*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* PRchecker.info -----------

  • به کدام مطالب حوزه مهندسی و پزشکی بیشتر علاقمندید؟