آشنایی با ما
با سلام ( خوش آمدید )

این سایت در جهت معرفی علوم نوین بین رشته ای از جمله مهندسی پزشکی ، مهندسی هسته ای و پرتو پزشکی ، مهندسی برق و الکترونیک و رباتیک و کاربردهای آن در جهت کمک به مهندسان ، پزشکان ، دانشجویان عزیز و سایر علاقمندان در سرتاسر کشور عزیزمان به ویژه همه دانشجویان دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1391 شروع به فعالیت کرد. همچنین این وبسایت با همکاری مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جهت ارتقا سطح علمی و دست یابی راحت دوستان به مقالات علمی مهندسی پزشکی و همچنین مکانی برای تبادل نظرات و پیشنهادات دانشجویان در سراسر کشور فعالیت میکند. بدیهی است که مطالب و نظرات ارزشمند شما عزیزان ما را در این امر یاری خواهد کرد.

تدریس خصوصی کلیه دروس مهندسی برق و مهندسی پزشکی و انجام پروژه های پژوهشی و دانشجویی

shirazbme@sums.ac.ir
shiraz.bme@gmail.com

باتشکر مدیریت سایت (کارشناس ارشد مهندسی پزشکی-بیوالکتریک دانشگاه شیراز)
موضوعات
برگه ها
جستجو در وبلاگ
نویسنده :عطیه یعقوبی
تاریخ: پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 10:44 ب.ظ

 

جراحی به طور كلی در بیماران مبتلا به پاركینسون غیر قابل درمان با دارو كه نشانه های بیماری آن ها با دارو كنترل نمی شود، انجام می گیرد. 

در این روش توسط سیستم ‌استریوتاكسی‌ در هسته های عمقی مغز سیمی با چهار الكترود (هدایت‌گرهایی كه سیگنال های الكتریكی را  حمل می كنند) در یكی از سه ناحیه مغز قرار می گیرد:
 
ناحیه تالاموس (كه این روش تحریك تالامیك نیز نامیده می شود.)
 
ناحیه گلوبوس پالیدوس (كه این روش   تحریك پالیدال نیز نامیده می شود.)
 
ناحیه ساب تالاموس (( زیر تالاموس)كه این روش  تحریك ساب تالامیك نیز نامیده می شود.)
تكنیك های جراحی در بین مراكز مختلف درمانی متفاوت است. برخی جراحی را تحت بیهوشی كامل انجام می دهند و برخی جراحی را در حالی‌كه بیمار هوشیار است انجـام مـی دهـد. زمـانـی‌كـه جـراحـی تحـت بیهـوشـی كـامـل انجـام مـی شود، موقعیت الكترودها با استفاده از تصویر برداری MRI مشخص می شود. یكی از سه ناحیه مغز با جریان الكتریكی كوچك تحریك می شود و پاسخ فرد ثبت و مانیتور می شود. برای مثال، اگر رعشه كاهش پیدا كند، تأییدی بر آن است كه ناحیه مورد نظر پیدا شده است. همانند هر روشی، تكنیك مورد نظر دارای مزایا و معـایبی است و اغلب بازده كار به تجهیزات مورد استفاده و مهارت تیم جراحی بر می گردد. در همـه مـوارد DBS، سـر دیگر سیم به دستگاه كوچكی كه IPG نامیده می شود، وصل می شود. این دستگاه در زیر پوست (تحت بیهوشی كامل) و اغلب نزدیك استخوان ترقوه و گاهی نزدیك شكم كاشته می شود و همانند یك ضربان ساز عـمــل مـی‌كنـد.  IPGشـامـل بـاتـری و تجهیـزات الكترونیكی برای ایجاد سیگنال های الكتریكی بـه مـنـظـور تـحـریـك مـغز است. دستگاه IPG به كمك دستگاه برنامه ریز كوچكی برنامه ریزی مـی شـود. تـحـریـكـات مـی تـوانـد بـر روی كلید روشن و خاموش توسط خود بیمار پاركینسون قـرار گـیـرد. هـمـچـنین بیمار می تواند به كمك بـرنامه ریز دستی ولتاژ تحریكات را افزایش یا كاهش دهد.
زمانیكه دستگاه تحریك كننده روشن باشد، سیگنال های الكتریكی به سمت مغز به منظور كاهش یا كنترل نشانه های پاركینسون فرستاده مـی شـود. هـنـگـامـی كـه دسـتگاه تحریك كننده خاموش باشد، نشانه ها باز می شود. تحریكات سـمـت چـپ مـغـز بر روی نشانه های سمت راست بدن تأثیر می گذارد و بالعكس. تحریكات دو طرفه برای كنترل نشانه های هر دو سمت بدن استفاده می شود. در حال حاضر، باتری در دستگاه IPG، معمولا برای 5-3 سال كار می كند. زمانی‌كه باتری نیاز به تعویض دارد، لازم است كه كل دستگاه IPG از زیر پوست قفسه سینه خارج شود و تعویض شود، اما نیازی نیست كه سیمی كه وارد مغز می شود تعویض شود

 

خطرات و ریسك های احتمالی روش  DBS
 ‌به طور كلی اثرات مضر پس از عمل جراحی روش DBS بسیار كم، موقتی وبرگشت پذیر است. جراح می تواند سطح تحریكات را به منظور كاهش این اثرات كم كند. تأثیرات جانبی كه ممكن است در هنگام تحریكات رخ دهد عبارتند از: درد، ورم در محل كاشتن ایمپلنت ها، رفلكس های آلرژیك به ایمپلنت ها، خونریزی داخل مغزی ، عفونت والتهاب پرده های مغز، مشكلات گفتاری و بینایی، حس خارش و سوزش درصورت و اندام ها، مشكلات حركتی، تمركز كردن و توجه كردن به سختی، بدتر شدن موقتی لرزش ها زمانی كه تحریكات متوقف شده اند. همچنین این احتمال وجود دارد كه الكترود ها از محل اصلی خود حركت كنند.

 

 

عوارض احتمالی جراحی چیست؟

 1. خونریزی مغزی
 2. تشدید مشکلات روانپزشکی
 3. اختلال تکلم
 4. عفونت و شکستکی الکترود.
تازه ترین مطالب
لینکدونی
ابزارک ها
 • کل بازدید:
 • بازدید امروز :
 • یازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل مطالب :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*- *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*

.

*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* *---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---*---* PRchecker.info -----------

 • به کدام مطالب حوزه مهندسی و پزشکی بیشتر علاقمندید؟


 • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic